Neděle, 28 května, 2023
123jobs

Budou bazény? A kam až porostou jejich ceny?

Co se to děje? V tuzemsku vyvádí inflace, centrální banka zvyšuje úrokové sazby, peníze ztrácejí na hodnotě. Rostou ceny spotřebního zboží, výrobních i stavebních materiálů, oceli, plechů, plastů, dřeva, cementu, prostě všeho. A samozřejmě i práce. Kdo si chtěl koupit nový byt, přistavit garáž, pořídit si zapuštěný bazén nebo opravit fasádu, ten bude muset od nynějška sáhnout do peněženky mnohem hlouběji. „Měl jsem v plánu zateplit chatu a potřeboval jsem koupit ještě pár desek polystyrénu,“ popisuje šokující zkušenost z prvního červencového dne Juraj Bělený z Prešova. „Oproti loňsku byl o polovinu dražší, ale měl jsem tedy opravdové štěstí. Druhý den ho najednou zdražily o dalších 120 procent! To je šílené. „

Kde se spirála zastaví?
Nikdo netuší. Zkušenost z minulých krizí však říká, že ceny dokážou růst závratnou rychlostí, ale klesat se jim nechce dlouhá léta. Ekonomové se shodují. Nastupuje „druhá fáze globální pandemie“, ta ekonomická. Na celém světě byla velmi narušena výroba i obchodní vztahy a s vážnými problémy se musí vypořádat i doprava.

Teď nebo už nikdy?
Velké problémy vznikají samozřejmě i kolem rodinných bazénů. „Naši dodavatelé z tuzemska, USA, Portugalska i dalších zemí už avizují, že ceny, za které jsme od nich bazénové komplety nakupovali loni a ještě letos na jaře, nejsou schopni do budoucna udržet,“ říká například Bohdan Bláha, ředitel bazénové divize společnosti Mountfield, která je lídrem na českém i slovenském trhu.

Množství výrobců ohlašuje už na tento podzim nárůst cen až o 30 procent. „To si nepamatuji ani z minulé ekonomické krize,“ dodává Bláha. Ale je tu ještě šance se dramatickému cenovému skoku vyhnout. Jasno má Zdeno Pospíšil ze Senice. „Zapuštěný bazén jsme si chtěli zakoupit příští jaro, ale když se tak na to dívám, tak jsme se s manželkou rozhodli na nic už nečekat a kupujeme ho hned. Protože o rok bychom něj už asi neměli, „říká pan Pospíšil.

Kopaný bazén před rodinným domem
Bazén z řady Compact, typ Ametyst. Zdroj: Mountfield

Šance ještě existuje
Podobně nyní uvažují i ​​další zájemci o bazén. Jenže většina bazenárskych firem má prázdné sklady, a tak slibuje svým zákazníkům bazény s dodáním až v příštím roce. Za jaké ceny? A nemůže se brzy stát, že budou bazény dokonce na pořadník? „Vyloučit nyní asi nemůžeme nic,“ říká Bohdan Bláha z Mountfieldu. Nám se podařilo díky včasným jednáním s dodavateli zajistit dostatek bazénů a na začátku tohoto týdne máme k dispozici ještě 132 luxusních zapuštěných bazénů a za původní ceny. „Jsme schopni je lidem na zahradě instalovat ve velmi krátkém čase, takže by se letos mohli koupat ve svém,“ dodává zástupce této firmy.

Bazén před rodinným domem a žena na lehátku
Bazén z řady Compact, model Diamant. Zdroj: Mountfield

Bez betonu a na míru
K dostání jsou špičkové zapuštěné bazény hned v pěti řadách. Stavebnicové modely Mercury, keramické Compact, design-kompozitní Metropole, sklo-kompozitní Coral a fóliové Ibiza. Podle p. Blahu je nyní největší zájem o portugalské stavebnicové bazény Mercury. A to hned z několika pochopitelných důvodů. Přijdou levnější, protože díky promyšlené konstrukci není nutné pro podporu stěn jejich obbetónovanie.

Kopaný bazén před vilou s výhledem
Bazén z řady Mercury, typ Algarve. Zdroj: Mountfield

Stěny jsou montovány na místě ze silných ocelových panelů. Proto není nutný jeřáb, jako v případě monolitických. Tím se významně zkracuje i čas potřebný k realizaci bazénu. Délku, šířku i hloubku bazénů Mercury si lze udělat tzv. na míru. „S výběrem konkrétního modelu pomohou lidem naši bazénoví specialisté v kterékoliv firemní prodejně. Připraví nezávaznou kalkulaci a každému se osobně věnují od začátku realizace až po předání hotového bazénu, „říká odborník z Mountfieldu Bohdan Bláha.

Nejde jen o bazény
Obrovské problémy s nedostatkem vstupních materiálů, kovů, tvrzených plastů, chemických přípravků nebo elektronických součástek, se vypořádávají i výrobci široké škály bazénového příslušenství. Odborníci napříč celým oborem již varují před prudkým nárůstem cen tepelných čerpadel na ohřívání vody, automatických vysavačů nebo pískových filtrací. Ale týká se to i populárních bazénových zastřešení, na jejich výrobu je potřeba hodně nedostatkového hliníku a speciálních plastových desek, nebo i běžných přípravků na ošetření vody.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek