Neděle, 28 května, 2023
123jobs

OPEC zhoršil prognózu poptávky po ropě v závěru tohoto roku

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zhoršila odhad poptávky po komoditě v závěru tohoto roku. Důvodem je šířící se varianta delta nového koronavirus. S pokračováním zotavování trhu počítá OPEC v příštím roce, kdy by poptávka měl překonat předpandemické úroveň.

OPEC ve své pravidelné měsíční zprávě uvedl, že poptávka po ropě by měl ve 4. čtvrtletí 2021 dosáhnout 99,7 milionu barelů denně (1 barel = 159 litrů). Ve srovnání s prognózou před měsíce to představuje snížení odhadu o 110.000 barelů / den.

„Zvýšené riziko případů onemocnění COVID-19, za nimiž je zejména varianta delta, zhoršuje vyhlídky poptávky po ropě v posledním čtvrtletí tohoto roku,“ uvedla ropná organizace. Zároveň dodala, že v důsledku této revize byly údaje o poptávce po ropě za 2. pololetí tohoto roku upraveno mírně směrem dolů, což zotavení poptávky částečně přesouvá na 1. pololetí 2022.

Na druhé straně, odhad na příští rok je optimističtější a do velké míry potvrzuje předběžné informace od zdrojů seskupení OPEC +. To kromě států OPEC zahrnuje i dalších producentů na čele s Ruskem.

Zdroje z OPEC + už 1. září pro agenturu Reuters uvedli, že experti v rámci seskupení ropných producentů upravili odhad růstu poptávky po komoditě v roce 2022 zhruba na 4,2 milionu barelů denně. Původní prognóza počítala s růstem poptávky na úrovni 3,28 milionu barelů / den.

Koncem minulého týdne se objevily informace, že tuto prognózu OPEC nepotvrdí, jeho pondělní odhad však od informací ze začátku září nebyl daleko. OPEC v nejnovější zprávě uvedl, že v příštím roce by měl poptávka po ropě vzrůst o 4,15 milionu barelů denně. To znamená poptávka na úrovni 100,83 milionu barelů denně, což je nad úrovní před období pandemie. „Očekáváme, že vzhledem k zvyšující se počet očkovaných se pandemie bude zvládat lépe a ekonomická aktivita a mobilita se vrátí na předpandemické úrovně,“ uvedl OPEC.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek